wersja testowa serwisu

Za ciężka wywrotka i za wysoka laweta. Inspekcja Transportu Drogowego wycofała pojazdy z ruchu

Kontrola_laweta_18.09.2020_Nr1
fot. GITD

Przeładowaną o ponad 5 ton wywrotkę z ziemią i za wysoką lawetę z koparką zatrzymali funkcjonariusze łódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. Pojazdy, do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości, wycofano z ruchu.

Czteroosiową ciężarówkę, którą przewożono ziemię z budowy, zatrzymano w piątek (18 września) na jednej z ulic Łodzi. Samochód skierowano na wagę ITD. Wywrotka z ładunkiem ważyła ponad 37 ton zamiast przepisowych 32 ton. Za duża ilość przewożonej ziemi spowodowała także przekroczenie dozwolonego nacisku podwójnej osi napędowej pojazdu na drogę o ponad 4 tony. To z kolei wpływa na degradację nawierzchni dróg – powstawanie kolein i spękań.

Tego samego dnia, na jednej z łódzkich ulic, inspektorzy zatrzymali również ciężarówkę, którą przewożono koparkę. W tym przypadku nie było uwag do masy całkowitej pojazdu i nacisków jego osi. Ale samochód z ładunkiem był za wysoki.

Kierowcy obu skontrolowanych ciężarówek nie posiadali wymaganych zezwoleń na przejazd pojazdów nienormatywnych. Dodatkowo tachografy w skontrolowanych ciężarówkach nie zostały w terminie sprawdzone przez uprawnionego serwisanta. Nieprawidłowe transporty wstrzymano do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Wobec przewoźników drogowych wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych.

źródło: GITD